ضرورت تشکیل کمیسیون های مختلف در اتحادیه


mojtaba-babvehi
جناب آقای مجتبی بابویهی


مجتبی بابویهی از مدیران اسبق وزارت بازرگانی (صمت فعلی)، در زمان جنگ تحمیلی و بعد از آن بوده و از سال 1375 در صنف لوازم یدکی خودرو تهران عضو و دارای جواز کسب می باشم. بر اساس اصل 44 قانون اساسی مبنی بر دولتی بودن تجارت خارجی در زمان جنگ، من و همکارانم وظیفه داشتیم تا ملزومات کشور اعم از لوازم یدکی خودرو را از محل بستانکاری ارزی ایران حاصل از فروش نفت به کشورهای خارجی که بدلیل تحریم های اقتصادی غیر قابل وصول بود، تامین کنیم که در این راستا سالانه بمیزان صدها میلیون دلار صرفه جویی ارزی به مجلس وقت گزارش می کردیم.


بسیاری از دوستان که مثل بنده کاندیدای انتخابات هیئت رئیسه اتحادیه صنف شده اند در این مدت از تشکیل کمیسیون های مختلف مبنی بر احقاق حق صنف از قانون های فراموش شده و یا دیده نشده، سخن گفتند و تا بحال راه کار اجرایی برای حل معضلات صنف مطرح نشده است .

اما بنده می گویم همانطور که تشکیل این کمیسون ها (تشکیل کمیسیون های مختلف مبنی بر احقاق حق صنف از قانون های فراموش شده و یا دیده نشده، سخن گفتند و تا بحال راه کار اجرایی برای حل معضلات صنف مطرح نشده است.) امری ضروریست ولی در وضعیت کنونی کشور بار دولت، سیستم اقتصادی و نظارتی دستگاه های مرتبط به حدی سنگین است که دیگر تحمل وزن سنگین حل مشکلات این صنف را ندارد و طبیعی است که بعد از مدتی این کمیسیون ها دچار بی توجهی شده و نا کارآمد می شوند. این در حالیست که مشکلات اعضای صنف لوازم یدکی با راهکار های اجرایی و ستادی از درون صنف قابل حل است.

بعنوان مثال بنده پیشنهاد می دهم که صنف می تواند با فرض ده هزار عضو فعال و با درنظر گرفتن سهم هر عضو (همانطور که تشکیل این کمیسون ها امری ضروریست ولی در وضعیت کنونی کشور بار دولت، سیستم اقتصادی و نظارتی دستگاه های مرتبط به حدی سنگین است که دیگر تحمل وزن سنگین حل مشکلات این صنف را ندارد و طبیعی است که بعد از مدتی این کمیسیون ها دچار بی توجهی شده و نا کارآمد می شوند.) بمیزان یک میلیون تومان با سرمایه ثبتی حداقل 10میلیارد تومان یک هلدینگ سهامی عام تاسیس کرده و حتی زمینی که متعلق به اتحادیه و اعضای صنف هست را زیر مجموعه آن قرار دهند. این هولدینگ می تواند با خرید سهام کارخانجات قطعه سازی استراتژیک و زیر مجموعه های خودروساز های داخلی در هیئت مدیره آن ها عضو موثر داشته و در تعیین سیاست های قراردادی، تجاری، تولیدی و غیره آن مجموعه ها موثر باشد. در این زمان است که کمیسیون بازرگانی متشکل از اعضای این صنف که خود نیز سهامدار این هولدینگ هستند می تواند با ایجاد کارگروه برون مرزی، نسبت به عقد قرارداد با شرکت های هدف و ارجاع سفارشات به کارخانه هایی که حالا خود مالک آن ها هستند، اقدام کرده و صادرات قطعات خودرو داشته باشد. این هولدینگ می تواند در قبال آن حتی در قالب کارگروه بازرگانی خارجی تحت فرمان همان کمیسون نسبت به واردات لوازم و قطعات یدکی مورد نیاز چه برای خودروساز و چه برای مصرف بازار اقدام کند .

در این زمان است که خودروسازها و کارخانجات قطعه ساز ی دیگر بر بازار و صنف ما مدیریتی نداشته و در نهایت  (کمیسیون بازرگانی متشکل از اعضای این صنف که خود نیز سهامدار این هولدینگ هستند می تواند با ایجاد کارگروه برون مرزی، نسبت به عقد قرارداد با شرکت های هدف و ارجاع سفارشات به کارخان ههایی که حالا خود مالک آن ها هستند، اقدام کرده و صادرات قطعات خودرو داشته باشد.) این صنف بزرگ و لایق لوازم یدکی خودرو تهران است که بر تصمیمات و سیاست های آن ها تاثیر گذار می باشد چرا که اولین حق اعضای این صنف تامین معاش و داشتن تصویری روشن و واقعی از آینده خود در سایه اتحاد همه اعضا خواهد بود. لذا امیدوارم با راهیابی به هیئت مدیره اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات تهران بتوانم سهم کوچکی در تحقق این هدف داشته باشم.


دریافت ماهنامه شماره 9 قطعات خودرو(بهمن ماه)

وبسایت ماهنامه سراسری قطعات خودرو  https://ghatatnews.irمحصولات پرفروش

خرید وکیوم ساسات پراید قطعات محرکه خودروسار
وکیوم ساسات پراید
360,000 ﷼
* Product has attributes
خرید قاب ستون جلو پراید 131 قطعات محرکه خودروسار
قاب ستون جلو پراید 131 راست
320,000 ﷼
* Product has attributes
خرید قاب ستون جلو پراید 131 قطعات محرکه خودروسار
قاب ستون جلو پراید 131 چپ
320,000 ﷼
* Product has attributes

لیست علاقه مندی های شما


شما محصولی در لیست ندارید.

لیست مقایسه ها


شما کالایی برای مقایسه انتخاب نکرده اید.